Wyzwaniem, przed którym stają specjaliści zajmujący się kreowaniem i zarządzaniem wizerunkiem jest wprowadzenie nowej marki lub nowego produktu w sferę mediów społecznościowych. Jak komunikować, by wzbudzać zainteresowanie i zaangażowanie fanów? Dlaczego ważną rolę odgrywają w tym procesie emocje?
Spójność i konsekwencja
Wprowadzając nowy produkt lub markę w social mediach musimy myśleć długofalowo, przewidywać reakcje użytkowników i ich emocje związane z prezentowanymi treściami. Działania w mediach społecznościowych wspierają działania z zakresu e-PR, zatem komunikaty wysyłane na Facebooku i innych platformach powinny być spójne z przyjętą strategią komunikacyjną marki. „Piątek, piąteczek, piątunio…” nie pasuje do luksusowych kosmetyków! Przykładem marki, która od początku istnienia realizuje spójną strategię wizerunkową w social mediach są Bracia Koral. Marka zadebiutowała na Facebooku w lipcu 2015 roku. Aktualnie stronę śledzi prawie 10 tysięcy użytkowników. Od początku zarówno grafiki, jak i treść postów dopasowane są do linii komunikacyjnej marki - Lody jak dawniej. Marka zachęca użytkowników do wspominania czasów swojego dzieciństwa, beztroskiej zabawy i wyjątkowego smaku lodów tworzonych według tradycyjnych receptur. Produkty lokowane na grafikach przedstawiane są w naturalnych sytuacjach, pobudzają wyobraźnie użytkowników i zachęcają do degustacji i zakupu lodów.
Poznanie sentymentu
Ważnym aspektem pracy social media managerów jest analiza wydźwięku wypowiedzi użytkowników, określana również pojęciem analizy sentymentu. To dzięki niej social media managerowie mogą na bieżąco oceniać, czy dana treść jest pozytywna, negatywna, czy neutralna, a także przypisywać konkretne emocje do wypowiedzi użytkowników. Znając opinie fanów na temat marki, czy konkretnych produktów, wyrażane zarówno w komentarzach, jak i postach do strony oraz recenzjach, możemy modelować komunikację tak, by angażować fanów i stale rozwijać społeczność skupioną wokół marki.
Miłość od pierwszego wejrzenia
Niezwykle ważnym aspektem w zarządzaniu wizerunkiem w social mediach jest sfera graficzna. Estetyczne, zaprojektowane na potrzeby konkretnego produktu posty przedstawiające go w naturalnych sytuacjach wspierają wysyłane komunikaty. Wykorzystując key visuale szybciej zbudujemy kontekst, w którym rozwijana będzie dalsza komunikacja o marce lub produkcie. Posty graficzne i wideo są też częściej udostępniane przez użytkowników, a tym samym wpływają na zwiększenie zasięgu strony. Tworząc komunikaty graficzne warto operować symbolami i emocjami, dzięki którym użytkownicy zapamiętają nasz produkt. Przekaz emocjonalny stymuluje zaangażowanie fanów i pobudza ich wyobraźnię. Taki zabieg został zastosowany podczas prezentacji nowej herbatki owocowej TEEKANNE - „LOVE”. Odwołując się do emocji, które towarzyszą nam gdy jesteśmy zakochani i symboli miłości szybko zbudowaliśmy zainteresowanie fanów aromatyczną nowością w portfolio naszego klienta. W rezultacie w komentarzach, postach na stronę i wiadomościach pojawiło się wiele zapytań o miejsca, w których dostępna była herbatka. - zauważa Anna Dziedzic z 365 agencja. Obecnie „LOVE” jest najczęściej pokazywanym przez użytkowników Instagrama produktem TEEKANNE.
Wezwania do działania nie tylko z wykrzyknikiem!
By zwiększać zaangażowanie fanów, wielu administratorów stron regularnie stosuje komunikaty wzywające użytkowników do działania. „Koniecznie spróbujcie!”, „Kliknijcie w link, by zobaczyć więcej!”, „Jeszcze dziś odwiedźcie nasz sklep!” - wykrzykują marki, zachęcając fanów do przejęcia inicjatywy. Tymczasem wielu użytkowników chętniej wchodzi w interakcję, kiedy zadajemy im pytania, prosimy o opinię. Komunikaty „Kto z Was już spróbował?” „Widzieliście już naszą nową stronę? „To naprawdę pyszna herbatka, prawda?” pozwalają rozpocząć dialog z fanami. Znając reakcje naszych fanów na konkretne rodzaje komunikatów będziemy mogli ocenić, czy lepiej używać wykrzykników, czy znaków zapytania. By rozmowa przynosiła efekty - zarówno wizerunkowe, jak i sprzedażowe, język i ton wypowiedzi powinny być dopasowane do języka, którym mówią fani. Inaczej powinniśmy konstruować komunikaty kierowane do młodzieży, p
Czuwanie 24/7
Istotnym elementem budowania relacji ze społecznością skupioną wokół konkretnego fan page’a jest jakość i szybkość obsługi klienta. Kiedy wprowadzany jest nowy produkt, administratorzy strony powinni być przygotowani na większą liczbę pytań ze strony użytkowników. Fani mogą nie tylko pytać o dostępność produktu w konkretnych miastach, ale także o szczegóły dotyczące jego właściwości, czy wybranego składnika. Właśnie dlatego ważne jest, by osoby odpowiedzialne za komunikację z fanami dobrze poznały produkt jeszcze przed premierą. Merytoryczne, przesyłane w kilka minut odpowiedzi na zapytania użytkowników budują zaufanie i sprawiają, że chętniej komunikują się z marką. Obecnie, z uwagi na łatwy dostęp do social mediów, fajni częściej wybierają kontakt z administratorem strony niż biurem obsługi klienta danej firmy lub jej działem reklamacji. Jeśli odpowiedź nie przychodzi na czas, poziom zaufania spada.
W komunikacji z fanami najważniejsza jest konsekwencja i systematyczność. Jeśli nie zareagujemy na czas, możemy stracić ich zaufanie i wpłynąć na decyzje zakupowe. Reagowanie na negatywny przekaz zidentyfikowany podczas analizy sentymentu wypowiedzi pozwala uniknąć ewentualnych kryzysów wizerunkowych. Miłość do produktu, czy marki wymaga zaangażowania i dbania o relację z fanami.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wm2.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/dlaczego-emocje-w-social-media-sa-wazne